Bize Ulaşın: (0212) 656 50 30 Online Kayıt

Sağlık Koleji

Sağlık Koleji

Öğrencilik yılları yaş ilerledikçe özlenen yıllar halini alır. Bu nedenden tüm örgün eğitim alan, açık öğretimde okuyan veya akşam liselerinde okuyan öğrenciler öğrenim yıllarının değerini en iyi şekilde bilmeleridir. Lise yıllarında karar alınarak bölüm seçilen meslekler kişilerin tüm yaşamlarını belirlemeye adım atmaları anlamına gelmektedir. Kimi kişi lise yıllarında matematik bölümü, kimi öğrenci sözel bölüm, kimi öğrenci eşit ağırlık, kimi öğrenci dil bölümü seçerken bir kısım öğrenci de kendisini halka adamak için sağlık bölümü seçmektedir. Sağlık bölümünü seçen öğrenciler lise yıllarında sağlık ile alakalı dersler alarak bu dersler sayesinde üniversite imtihanında sağlık kollarından birisini kazanabilir. Özel veya devlet okulu olarak sağlık meslek lisesi okumak isteyenler eğer okula devam ettikleri sistemde sağlık bölümü açılmıyor ise sağlık lisesini tamamen sağlık lisesi olarak örgün olarak okuyabilecekleri bir liseye geçiş yaparak tamamlayabilirler. Her öğrencinin daha ilk okul yıllarında aklında yatan bir bölüm bulunmaktadır. Kimi öğretmen olmak ister, kimi doktor kimi de hemşire olmak ister. Bu istekler öğrencilerin yaşamlarındaki çizgiyi belirlerken, öğrencilerin yavaş yavaş hedeflerine yaklaşmaları da öğrencilerin yaşamlarında mutlu olmalarına neden olarak gösterilebilir.

Sağlık Lisesi Kayıt Avantajları

Özel sağlık meslek lisesi kayıtları diğer liselerde olduğu süre içinde başlamaktadır. Aynı eğitim alınan okullarda sağlık hususunda ek derslerin de verilmesi öğrencilerin en iyi şekilde bu alanda yetişmesine neden olabilmektedir. Sağlık öğretmenleri alan derslerini vermek üzere günlük olarak sınıflarda sağlık dersine katılarak bu hususta öğrencilerin bilinçlenmesini sağlayabilmektedir. Özel sağlık liselerinde diğer lise çeşitlerinde olduğu gibi, kapalı spor salonları, sanat atölyeleri, öğrencilerin oynayabilecekleri oyun alanları, akıllı tahtalar bulunmaktadır. Bunların yanı sağlık koleji olarak eğitim veren kurumlarda; laboratuarlar, kütüphaneler, bilgisayar laboratuarları ve okul bahçeleri bulunmaktadır. Sağlık liselerinde öğle yemeklerini çocukların yiyebileceği şekilde yemekhaneler bulunmaktadır. Konferans salonları, kantinler, revirler ve büyük spor alanları da sağlık liselerinde bulunur.

Sağlık lisesi bünyesinden mezun olan kişiler; acil tıp teknisyeni, beslenme ve diyetetik, ebelik, laborant ve veterinerlik, sağlık memurluğu, tıbbi sekreterlik, ameliyathane hizmetleri, hemşire, hasta ve yaşlı hizmetleri, odyometri, sağlık yönetimi ve yaşlı hizmetleri iş kollarını yapmaya hak kazanabilmektedir. Bu iş kollarına daha kolay girerek bu alanda kendilerini göstermek isteyen kişiler liseden mezun oldukları bölümler göze alınarak üniversiteye girmeye hak kazanır ve üniversite mezunu olarak daha gelişmiş alanlardaki sağlık iş kollarında kendilerine yer bulabilirler. Sağlık liselerinden mezun olan öğrenciler özel sağlık kurumlarında ve devlet kurumlarında çalışmaya hak kazanabilmektedir. Lise stajlarını da devlet veya özel kurumlarında yapabilen bu öğrenciler üniversite yıllarında hem sağlık kurumlarında çalışıp hem de üniversite eğitimlerine devam edebilme hakları bulunmaktadır. Sağlık liseleri diğer örgün eğitim gibi dört yıl devam ettirilen bir sisteme sahiptir.

Takip Et

Facebooktwitteryoutubeinstagram

Paylaş

Facebooktwitter

Yorumlara kapalı.

DMCA.com Protection Status
Call Now Button